Tag: Παραολυμπιακοί

Ακόμη ένα ολυμπιακό μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή του ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο πρωταθλητής του μπότσια κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Πρόκειται για το 7ο μετάλλιο της Ελλάδος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Την ώρα που ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης εξασφάλισε παρουσία στον αυριανό (01.09.2021) τελικό του μικτού ατομικού μπότσια BC3 και ένα μετάλλιο, ο Στράτος Νικολαΐδης πέρασε στο λαιμό του το χάλκινο, μετά τη “μάχη” του στη σφαιροβολία F20. 4ος ο Λεόντιος Στεφανίδης.

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος έδωσε στην Ελλάδα το τρίτο της μετάλλιο -και αυτό από… χαλκό- στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αγωνιζόμενος στην κατηγορία των 54 κιλών στην άρση βαρών σε πάγκο. Λίγα γραμμάρια του στέρησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κολύμβηση και συγκεκριμένα στα 100 μ. ελεύθερο της κατηγορίας S8, το οποίο είναι και το δεύτερο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Παναγιώτης Τραιανταφύλλου κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού πήρε το χάλκινο στο αγώνισμα της σπάθης στην ξιφασκία.

Με αίσθημα υπερηφάνειας και ιδιαίτερη συγκίνηση ως Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Ηλιούπολης εκφράζω τα θερμά μου συγχαρητήρια στον κ. Νικόλαο Πανανό, για τη νέα του επιτυχία στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου με την εθνική ομάδα του μπότσια.

Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Άννα Ντέντα, στον "μικρό" τελικό του αγωνίσματος νίκησαν 8-1 τους ασιάτες και πανηγύρισαν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Οι πιο δυνατοί αγώνες ξεκινούν στις 7 Σεπτεμβρίου και για 11 ημέρες θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τους Παραολυμπιακούς αθλητές να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό.