Ο Γ.Σ.Ηλιούπολης στην 3η θέση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων

Αθλητικά 09 Μαρτίου 2014

Ο Γ.Σ Ηλιούπολης κατέκτησε την 3η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νεανίδων καθώς επικράτησε μετά από ένα δραματικό αγώνα με 3-2 του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού που όπως και πέρσι στο Άργος, έτσι και φέτος στο Μαρκόπουλο έμεινε στην 4η θέση.

Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο σετ και βρέθηκε νωρίς να προηγείται με 6-2, ωστόσο η Ηλιούπολη κατάφερε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά ισοφαρίζοντας 6-6 κι από το 11-11 και μετά δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των Θεσσαλών.
Έτσι το σκορ έγινε 12-16 για την Ηλιούπολη, με τον Φιλαθλητικό να μειώνει σε 16-18, αλλά από κει και πέρα έχασε γρήγορα την επαφή με το σκορ (17-22) και το σετ πήγε εύκολα στην Ηλιούπολη.

Ίδιο το σκηνικό και στην έναρξη του β? σετ, με την ομάδα της Θεσσαλίας να ξεφεύγει με το καλημέρα με 6-1, μόνο που αυτή τη φορά η Ηλιούπολη το μόνο που κατέφερε ήταν να μειώσει το σκορ. Πλησίασε σε 11-8 και 19-16, αλλά εκεί ακολούθησε επιθετικό μπλακ άουτ με αποτέλεσμα το σετ να λήξει 25-16.

Η απάντηση της Ηλιούπολης ήρθε στο 3ο σετ όταν μετά 9-9 πάτησε γκάζι. Ο Φιλαθλητικός με συνεχόμενα λάθη σε υποδοχή και επίθεση είδε τη διαφορά να φτάνει στο 9-15 με τα σερβίς της Κασάπογλου χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ.

Στο δ? σετ ο Φιλαθλητικός απάντησε αρχικά με το ίδιο νόμισμα, καθώς μετέτρεψε το 7-7 σε 15-8 υπέρ του, όμως το σετ είχε πολύ δρόμο ακόμη. Η Ηλιούπολη πήρε την αλλαγή, η Θώδη πήγε στο σερβίς και το σκορ έγινε 15-15 με συνεχόμενους άσους και κόντρα επιθέσεις.
Η ακραία της Ηλιούπολης έφυγε από το σερβίς όταν το έχασε για να ακολουθήσουν δύο μπλοκ από τον Φιλαθλητικό για το 18-15? Η ομάδα της Λάρισας κράτησε το +3 μέχρι το 23-20 και έκλεισε το σετ με χαμένο σερβίς και διπλή μπαλιά και να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ και πάλι η Θώδη (μαζί με την Ευθυμιοπούλου οι κορυφαίες της Ηλιούπολης) από τη γραμμή του σερβίς έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα της (6-3) με την Φακοπουλίδου να μειώνει σε 6-5, αλλά την Ηλιούπολη να ξεφεύγει 10-5, 13-7 να φτάνει σε ματς μπολ με επίθεση της Θώδη (14-8) και να τελειώνει το ματς με μπλοκ της Κασάπογλου

Τα σετ: 25-20, 16-25, 25-14, 21-25, 15-8
Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Μαγγίνα Β. 11 (8/34 επ., 3 μπλοκ, 40% υπ. ? 20% άριστες), Πάτα 8 (7/15 επ., 1 άσο), Κασάπογλου 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ευθυμιοπούλου 20 (19/66 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 21% άριστες), Πανταζοπούλου 5 (1/2 επ., 4 άσοι, Θώδη 18 (11/37 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ. ? 13% άριστες), Κυριαζοπούλου ?λ (29% υπ. ? 12% άριστες) / Καρπαθίτη ?λ, Κατσιαγιάννη, Μαγγίνα Α., Μίσια, Νάστου
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Πράπας): Φακοπουλίδου 21 (19/59 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. ? 33% άριστες), Κουτρουμπή Α. 15 (14/53 επ., 1 άσο, 41% υπ. ? 12% άριστες), Χαραβελούλη 3 (2/6 επ., 1 άσο), Παραφέστα 2 (2 μπλοκ), Μπέλλου 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουτρουμπή Ε. 9 (4/18 επ., 5 μπλοκ), Κότσιρα ?λ (40% υπ. ? 16% άριστες) / Ευαγγελοπούλου, Κορώνα 1, Στεργίου, Παπαθεοδώρου, Μπαζούκη

απο Ε.Ο.ΠΕ

Προβλήθηκε 494 φορές

Γ.Σ.Ηλιούπολης VolleyBall Γυναικών. Κληρώθηκε με αντίπαλο την ΑΕΚ στο δρόμο για τον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών

Tην Παρασκευή 4 και τo Σάββατο 5 Μαρτίου 2016 τα βλέμματα των φίλων του βόλεϊ θα είναι στραμμένα στη Χίο, που θα φιλοξενήσει για πρώτη φορά το Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών.   Η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης Ελλάδος σε συνεργασία με το Δήμο Χίου, την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, την Τοπική Επιτροπή βόλεϊ αλλά και του Εμπορικού Επιμελητηρίου του νησιού, θα συνδιοργανώσουν στο νέο κλειστό Καμποχώρων το διήμερο 4-5 Μαρτίου 2016 τη μεγάλη γιορτή του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Στο final four o Γ.Σ.Η

Η Ηλιούπολη συμπλήρωσε το παζλ του Final-4 του Κυπέλλου Γυναικών που θα διεξαχθεί 4-5 Μαρτίου στη Χίο. Μετά τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, η Ηλιούπολη προκρίθηκε στην τετράδα, καθώς επικράτησε 3-2 σετ της Ελπίδας στο κατάμεστο κλειστό των Αμπελοκήπων.