Ήττα και αποκλεισμός για τον ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟ στο Κύπελλο ΕΠΣΑ

Εντός των τειχών 10 Οκτωβρίου 2024

Υστερα από συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ο ΑΟ Περιστερίου πήρε την πρόκριση απέναντι στον Χαραυγιακό και συνεχίζει στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ.

Με πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Σιφογιαννάκη που πραγματοποίησε δύο αποκρούσεις, οι «ροσονέρι» επικράτησαν με επιμέρους σκορ 4-2 έπειτα από ένα ματς που στα 90' είχε ολοκληρωθεί στο 3-3 και με το πέρας της παράτασης στο 4-4!

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 χάρη σε γκολ του Πανερά με διαγώνιο σουτ στο 10' και του Γ. Τσουφλίδη με κεφαλιά από σέντρα του Πανερά στο 25'. Μέσα σε ένα εικοσάλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έφεραν... τούμπα το ματς. Στο 52' ο Τουρτούλλι μείωσε με πλασέ σε 1-2, στο 56' ο Κεφαλάς ισοφάρισε με πλασέ (2-2) και στο 64' ο Γιαννόπουλος με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 3-2. Παρά την ψυχρολουσία οι «νερατζούρι» βρήκαν το σθένος να ισοφαρίσουν χάρη σε γκολ του Πανερά με σουτ από ασίστ του Μαρόπουλου στο 86', οδηγώντας το ματς στην παράταση (3-3).

Στην ημίωρη παράταση ο Χαραυγιακός πήρε πάλι «κεφάλι» στο σκορ με εκτέλεση φάουλ του Σεφέρη στο 95' (3-4), ωστόσο τρία λεπτά μετά (98') ο Μιχάλης ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ για το 4-4, που έμελλε να μείνει μέχρι τέλους. Στη «ρώσικη ρουλέτα» οι ποδοσφαιριστές του Ομίλου αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν την πρόκριση!

-Η σειρά των πέναλτι: Μπούζας (δοκάρι), Τουγουντζόγλου (0-1), Γιαννόπουλος (1-1), Τσαούρδας (απόκρουση), Μιχάλης (2-1), Πανεράς (απόκρουση), Δημητρίου (3-1), Σεφέρη (3-2), Ζαφειράτος (4-2)

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Κάρνης-Ρισσάκης

ΑΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Θοδωρής Τρανός): Σιφογιαννάκης, Κατίογλου (81' Τρυφιάτης), Γαλατάς (33' λ.τρ. Ζαφειράτος), Χαραλάμπους, Κύβελος (46' Μπούζας), Δημητρίου, Τουρτούλλι, Συριάτος (33' Θεοδωρόπουλος), Νησαριώτης (40' λ.τρ. Μιχάλης), Κεφαλάς (92' Ανεσκίτι), Γιαννόπουλος

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ (Βαγγέλης Κατσιγιάννης): Σταματόπουλος, Θεοχαρίδης, Νταλούκας, Μακρής, Κατσούλας (46' Τουγουντζόγλου), Π. Τσουφλίδης (58' Μαρόπουλος), Γ. Τσουφλίδης (92' Γκίκας), Τσεκούρας (58' Μπαγιατάκης), Γρυπάρης (64' Τσαουρδάς), Πανέρας, Χάσι (73' Σεφέρη).

Προβλήθηκε 114 φορές

Ξέσπασε ο π. Σεραφείμ Δημητρίου: Τι θέλουν και ακολουθούν τη λιτανεία όταν ψήφισαν…!!

Αυτή η δήλωσή του έρχεται ως κριτική προς τους πολιτικούς, υπογραμμίζοντας την ασυνέπεια που, κατά τη γνώμη του, υπάρχει ανάμεσα στις πολιτικές τους πράξεις και τη θρησκευτική τους συμμετοχή.